Piecyki naftowe to popularne i często wybierane urządzenia grzewcze, które stosuje się po to, aby doraźnie podnosić temperaturę powietrza w pomieszczeniu. Zdarza się jednak, że piecyki są wybierane do tych pomieszczeń, w których nie ma żadnych innych źródeł ciepła. Są niewielkich rozmiarów i nie potrzebują tak naprawdę żadnej dodatkowej instalacji czy osprzętu do tego, aby móc działać. Są to też urządzenia mobilne, można je z łatwością przenosić pomiędzy pomieszczeniami włączając tam, gdzie w danym momencie jest to najbardziej pożądane. Jak sugeruje sama nazwa takich piecyków- są one zasilane naftą.
- Dwie możliwości wyboru piecyka naftowego
Piecyk naftowy sprawdzi się w każdym miejscu, w którym chciałoby się odrobinę podnieść temperaturę i poczuć przyjemne ciepło. Może to być pomieszczenie mieszkalne, ale piecyki mogą być też stosowane w biurach, na halach czy też w magazynach. Nie wymaga on żadnego dodatkowego systemu odprowadzania spalin.
Aby piecyk mógł działać- trzeba jedynie na bieżąco uzupełniać zapas paliwa, które taki piecyk zasila. Ze względu na zasadę działania piecyka- konieczne jest też przestrzeganie pewnych określonych zasad bezpieczeństwa. Wśród piecyków dostępnych na rynku znajdziemy dwa podstawowe rodzaje:
- Piecyki naftowe knotowe– są to piecyki prostsze w swojej budowie i odrobinę bardziej wymagające, jeśli chodzi o bezpieczeństwo ich użytkowania. Nie wymagają one podpięcia do żadnego źródła prądu, ale mocno się nagrzewają i trzeba zachować wyjątkową ostrożność, szczególnie w kwestii przedniej ścianki piecyka, która może mocno się nagrzewać. Piecyki knotowe są zazwyczaj opcją tańszą od piecyków elektronicznych. Nie dają one możliwości regulowania poziomu wytwarzanego ciepła, dają jedynie możliwość zwiększania poziomu grzania.
- Piecyki naftowe elektroniczne– wtrysk nafty jest kontrolowany poprzez elektronikę, daje to możliwości kontrolowania intensywności grzania piecykiem. Są to unowocześnione modele tradycyjnych piecyków naftowych knotowych. Piecyki elektroniczne- dzięki temu, że nie nagrzewają się nadmiernie- są też bardziej bezpieczne w użytkowaniu. Zaletą jest ich nienagrzewająca się obudowa. Można powiedzieć, że zazwyczaj są to też modele bardziej ekologiczne. Wbudowane wentylatory pozwalają efektywnie rozprowadzać ciepło po całym pomieszczeniu. Taki wariant piecyka naftowego może być jednak odrobinę droższy.
Ważne parametry piecyków naftowych
Wybór określonego rodzaju piecyka jest bardzo ważny, dodatkowo jednak trzeba zwrócić uwagę także na inne parametry urządzenia:
- Moc grzewcza piecyka wraz z określeniem jego wydajności. Podaje się ją jako oszacowanie, jak duże pomieszczenie będzie w stanie taki piecyk ogrzać w praktyce. Istotne jest dobranie mocy urządzenia do posiadanej powierzchni po to, aby grzanie piecykiem w ogóle miało sens.
- Wydajność pod kątem ilości zużywanego paliwa oraz sprawności energetycznej. Parametry te najmocniej wpływają na późniejszą eksploatację urządzenia w praktyce.
- Standard bezpieczeństwa oraz dodatkowe patenty, które sprawiają, że użytkowanie piecyka naprawdę jest bezpieczne, np. automatyczną blokadę zapłonu czy też zabezpieczenia przed dziećmi. Zaletą w tym kontekście jest też obudowa, która się nie nagrzewa.
- W przypadku piecyków elektronicznych dodatkowe funkcje, które umożliwiają programowanie pracy urządzenia, np. timer tygodniowy, możliwość regulowania temperatury.
- Estetyka wykonania, waga oraz mobilność urządzenia. Piecyk powinien nie tylko dawać przyjemne ciepło, ale być też ozdobą wnętrza. Ważne, aby dało się go łatwo przestawiać.