Jaki jest podział piecyków naftowych? Czym tak naprawdę się one charakteryzują? Te, oraz inne pytania bardzo często zadają sobie osoby, które szukają różnego rodzaju alternatywnych źródeł energii. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż tak naprawdę mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje kilka typów piecyków naftowych, różniących się między sobą między innymi budową. Przyjrzyjmy się więc wspólnie, jakie możemy wyróżnić typy piecyków naftowych.
Spis treści
Piecyki naftowe z knotem
Jest to podstawowy rodzaj piecyka naftowego. Wyróżniają się one między innymi szybkością nagrzewania obudowy. Między innymi z tego powodu nie jest zalecane ich stosowanie, gdy w pomieszczeniu znajdują się dzieci. Piecyki te z tego powodu nie są również dobrym rozwiązaniem, jeżeli w pomieszczeniu znajdują się zwierzęta domowe takie jak, chociażby psy, czy koty. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że praktycznie nie generują one hałasu. Jednak z racji swojej stosunkowo prostej budowy, nie należy ich traktować jako stałe źródło ciepła. Do takich sytuacji mogą należeć między innymi różnego rodzaju awarie innych systemów ogrzewania. Ponadto generują one stosunkowo duże ilości CO2.
Piecyki naftowe z podwójną komorą spalania
Innym, lepszym niż piecyki z knotem, rozwiązaniem są piecyki z podwójną komorą spalania. W przeciwieństwie bowiem do piecyków z knotem piece dwukomorowe są znacznie bardziej wydajne oraz lepiej utrzymują ciepło. Ponadto, w przeciwieństwie do piecyk wykorzystujących knot, piece dwukomorowe generują znacznie mniej CO2. Decydując się na ich zakup, możecie więc nie tylko zadbać o zdrowie swoje, i swoich najbliższych, ale również o szeroko rozumiane środowisko naturalne.
Piecyki naftowe elektryczne
Najlepszym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o piecyki wykorzystujące naftę, są piecyki elektryczne. Dzięki zastosowaniu specjalnych czujników piecyk nie przegrzewa się, a z kolei dzięki wentylatorom ciepło rozchodzi się równomiernie. Ponadto większość z nich posiada odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa. Wadą tego typu piecyków jest jednak ich wysoka cena. Ponadto generują one wyższe koszty eksploatacyjne. Jest to związane między innymi z wykorzystaniem energii elektrycznej.
Podsumowanie
Decyzja o zakupie piecyka naftowego jako dodatkowego źródła ciepła może okazać się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. W tym celu warto jednak wcześniej zastanowić się, jaki typ piecyka naftowego potrzebujemy. W przeciwnym razie może się bowiem okazać, że kupiony przez nas model nie spełni naszych oczekiwań, a co za tym idzie, wyrzucimy pieniądze w przysłowiowe błoto.